Поиск по этому блогу

пятница, 27 января 2017 г.

На шляху до змін… Щоденник учителя
Допомогти змінитися може одна життєва подія, людина або потреба часу… Але перероджуватися потрібно. Хочеться, щоб це були позитивні пертурбації, які працюють на майбутнє. Останнім часом часто чую: «Який учитель, такі й учні», «Учити потрібно по-новому», «Навчати необхідно для життя». Ці фрази відклалися в глибинах підсвідомості. Гризли… Гризли… І змусили на процес навчання подивитися по-іншому. Тож цей тиждень експериментувала з навчальними технологіями, методами, прийомами. І ось що вийшло.
По-перше, дозволила сидіти учням з ким вони самі хотіли (відповідальність за порушення поведінки поклала на них). Створила невимушену атмосферу. Доречно зазначити: учні 11 класу й 7 (підгрупа) ще раніше піддалися цьому експерименту. Боялася за п’ятикласників, але дарма, бо вони зрозуміли, що, якщо хочеш сидіти з другом, не потрібно порушувати дисципліну. Я їм довірила, а вони відчули відповідальність.
По-друге, використовувала різні види наочності та мультимедійні презентації. Змінювала на уроці «декорації». Учні не тільки писали в зошиті, а й виконували інтерактивні завдання в інтернет-ресурсах (5-А стали учасниками вікторини з «Фонетики», 5-Б – гри «Перший мільйон» (та сама тема), 7-А – калейдоскопа «Знайди дієприслівник» та завдань на співвіднесення «Дієприслівники доконаного й недоконаного виду », 11 –  вікторини «Вгадай героя», калейдоскопу «Підготовка до ЗНО»). Майбутні випускники пройшли тестування за допомогою інтернет-ресурсу «Рlickers».
По-третє, давала цікаві завдання, пов’язані з їхніми ґаджетами. Проводити уроки у випускних класах – дуже відповідальне завдання. Ти повинен не тільки подати основний матеріал, а      й готувати дітей до ЗНО. А здивувати й зацікавити сучасну молодь важко, заохотити до навчання теж. На минувшому тижні мені це вдалося!
  О. Авраменко сказав: «Щоб сучасні ґаджети не заважали в навчальному процесі, зробіть їх не ворогами, а помічниками». Я скористалася порадою. Ви би бачили здивування одинадцятикласників, коли на уроці дозволила зайти в нашу бесіду в одній із соціальних мереж. Але не для розваги, а щоб колективно скласти твір-опис «Зимовий день». Кожен придумав безсполучникове речення з теми – і ось кінцевий результат: Бачу: чудовий зимовий день. Небо потемніло – починається снігопад. Дихнув суровий вітрисько – посипалися сніжинки з дерев. Чую:  діти запрошують пограти в сніжки. Іній на деревах, діти бавляться, звірята бігають. Сипле сніг із неба, щіпає щічки морозець. Бешкетник робить їх збагрянілими, сонце осліплює очі. Носи в малечі червоні, бульби замерзлі. Навколо чарівно; усі падають на льоду. Попадали діти – розламався лід. Попадали діти на льоду – порозбивали носи. Усі поспішають, біле шатро невпинно спускається додолу. Не сніг день робить прекрасним – люди!

А ще майбутні випускники робили селфі з портретами письменників, твори яких виносяться на ЗНО. На уроці, під час постійної рубрики «На зустріч ЗНО», ми вгадували зображення. Но фото були підказки з творів письмеників, цитати про них і про героїв творів. Було цікаво!
Результат? Чудовий! Такий підхід мотивував дітей. Працювали всі: відмінники й діти, які мають незначні досягнення в навч анні. Їхні очі горіли цікавістю. Вони питали, чи не відкритий у них урок, чи й надалі буде так захоплююче? Мені вперше щиро подякували за урок!
Проблеми, які виникли… Брак технічних засобів, черга на них (сподіваюся, що далі вона буде ще більшою). Так, і в мене часу вільного залишилося менше. Але мені це подобається. З уроку я виходжу з відчуттям самоствердження! А зацікавлені й вдячні очі дітей варті цього… До іншого мені байдуже…

Далі буде…

суббота, 21 января 2017 г.

Світлина від Викторії Зеленської.17 січня вчителі української мови та літератури Роменської ЗОШ І-ІІІ ступенів №11 Світлана Кайнара та Маргарита Кобзаренко на запрошення методиста з української мови та літератури Сумського ОІППО Любові Шерстюк стали учасниками обласного інструктивно-методичного семінару-наради методистів управлінь, відділів освіти, керівників методичних об’єднань учителів української мови та літератури «Запровадження нової системи визначення порогового балу ЗНО: методичний аспект».
Молоді вчителі повернулися з Сум з неймовірними враженнями! Хоч на вулиці вирувала негода, але в залі Сумської ЗОШ І-ІІІ ступенів №21 де проходив захід панувала тепла, душевне атмосфера, а з жіночих облич не зникала усмішка, бо перед ними виступав харизматичний, гарний, розумний, цікавий, з чудовим почуттям гумору чоловік – Олександр Авраменко, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка, член експертної комісії з української літератури Науково-методичної ради МОН України.
Олександр Миколайович надав коментарі щодо змін у програмі ЗНО – 2017 з української мови та літератури, окреслив проблеми соціокультурної змістової лінії чинної програми з української мови. Для всіх, хто цікавиться рідною мовою, провів майcтер-клас з культури мовлення.
Любов Шерстюк, обласний методист з української мови та літератури, ознайомила учасників з організаційно-методичними аспектами проведення ЗНО з української мови та літератури, з нормативними документами Міністерства освіти і науки України про проведення ДПА (ЗНО) в 2016-2017 н.р.
Приємно, що Любов Шерстюк власним прикладом показує ефективність інтернет-ресурсів у вивченні української мови та літератури, адже використовує сучасні інтерактивні сервіси та платформи. Методист наголосила, що рівень знань учнів залежить від рівня знань їх учителів. Не навчайте дітей так, як навчали вас, – вони народилися в інший час. Ця мудрість стає надзвичайно актуальною сьогодні.
Адміністрація Роменської ЗОШ І-ІІІ ступенів №11 виносить щиру подяку методисту Сумського ОІППО Любові Шерстюк за організацію та запрошення молодих, творчих, ініціативних, умотивованих вчителів на такі зустрічі. Особлива подяка начальнику відділу освіти виконавчого комітету Роменської міської ради Ірині Івницькій за сприяння участі вчителів міста в подібних заходах.

четверг, 19 января 2017 г.

Відповідно до плану Сумського інституту післядипломної педагогічної освіти на 2017 рік, 17 січня 2017 року на базі Сумської загальноосвітньої школи № 21 м. Суми відбувся обласний інструктивно-методичний семінар-нарада методистів управлінь, відділів освіти, керівників методичних об’єднань учителів української мови та літератури «Запровадження нової системи визначення порогового балу ЗНО: методичний аспект». На семінарі-нараді були присутні наші колеги - Світлана Кайнара та Маргарита Кобзаренко. Шерстюк Л.М., методист з української мови та літератури Сумського ОІППО, ознайомила учасників з організаційно-методичними аспектами проведення ЗНО з української мови та літератури, з нормативними документами Міністерства освіти і науки України про проведення ДПА (ЗНО) в 2016-2017 н.р. Методист наголосила, що рівень знань учнів залежить від рівня знань їх учителів. 
Авраменко О.М., доцент Київського університету імені Бориса Грінченка, член експертної комісії з української літератури Науково-методичної ради МОН України, надав коментарі щодо змін у програмі ЗНО – 2017 з української мови та літератури, окреслив проблеми соціокультурної змістової лінії чинної програми з української мови. 
Для вчителів початкових класів мовознавець провів майcтер-клас з культури мовлення та презентував книгу «100 експрес-уроків української». Майстер-клас вразив своєю цікавістю, оригінальністю та змістовністю; поєднав грамотність й ораторське мистецтво, сучасний погляд свідомого європейця на мовне та літературне збагачення учнів, цікаві аспекти культури мовлення та методики викладання. 
Присутні були ознайомлені з можливістю використання сучасних навчально-методичних посібників та он-лайн ресурсів для підготовки учнів до ЗНО – 2017; отримали методичні рекомендації щодо проведення зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури в 2017 році. http://soippo.edu.ua/index.php/home/1997-gotuemosya-d..