Тема. Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт (абетка, азбука) Співвідношення букв і звуків.
Мета. Навчальна: поглибити знання учнів про графіку, співвідношення звуків і букв, переконати в необхідності досконало знати алфавіт; навчити чітко розуміти відмінності між звуком і літерою. Систематизувати знання про еволюцію письмового приладдя і передбачити подальший розвиток прогресу писемності.
Виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати прагнення пізнавати щось нове (історія відкриттів і прогресу на прикладі кулькової ручки); виховувати любов до рідної мови, прагнення знати всі її закони.
Розвивальна: формувати вміння розрізняти букви й звуки; записувати слова за алфавітом, відтворювати звучання слова фонетичною транскрипцією; розвивати увагу, пам’ять, мовлення учнів.
Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення: правильна вимова букв і звуків, поєднань звукових комплексів; лексикологія: повторення понять з лексикології, засвоєння нових слів; будова слова: розбір слова за морфемами; стилістика: типи і стилі мовлення.
Міжпредметні зв’язки: з фізикою, хімією, технологією, математика, мистецтво.
Тип уроку: урок-кейс (розгортки: мова, історія, фізика, хімія, технологія, мистецтво, математика).
Методи і прийоми: бесіда вчителя з учнями (евристичного, повторювального або узагальнюючого характеру), спостереження учнів над мовою, метод вправ, робота з таблицею, (за О. М. Біляєвим); інноваційні (психологічна вправа «Девіз творчих та винахідливих», «Мозковий штурм», «Спіймай помилку», «Клоуз-тест», «Творче абстрагування»).
Список літературних джерел: 1. Заболотний О. В., Заболотний В. В. Українська мова. Підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Генеза, 2013, – 256 с.
2. Методика навчання української мови в середніх освітніх закладах/ за ред. М. І. Пнетилюк. – К.: Ленвіт, 2004, - 400 с.
3. Українська мова. 5 – 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів, розроблена на основі Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти і затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804 зі змінами.
4. https://www.youtube.com
Обладнання та ТЗН: підручник з української мови для 5 класу; презентація, роздатковий матеріал, епіграф до уроку, відео з мультсеріалу «Фіксики», йод, декстрин, колби.
Структура уроку
І. | Організаційний момент | |
ІІ. | Психологічне налаштування «Девіз творчих та винахідливих» | |
ІІІ. | Актуалізація опорних знань 1. Мозковий штурм 2. «Cпіймай помилку» 3. Перевірка домашньої роботи |
|
ІV. | Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку | |
V. | Сприймання теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань |
|
| Розгортка 1. Історія. Мова 1.1. Робота з алфавітом 1.2. Групова робота. Практичне застосування алфавіту 1.3. Перегляд відео Розгортка 2. Фізика. Мова 2.1. Робота в парах з таблицею. 2.2. Виконання комплексних завдань |
|
VІ. | Систематизація й узагальнення знань Розгортка 3. Технологія. Мова Вибірковий диктант Розгортка 4. Хімія. Мова 4.1. Редагування 4.2. Виготовлення чорнила Розгортка 5. Математика. Мова Розрахунки |
|
VІІ. | Підсумки уроку Розгортка 6. Мистецтво. Мова 6.1. Слово вчителя 6.3. Клоуз-тест 6.2. Творче абстрагування |
|
VІІІ. | Оцінювання з коментарем | |
ІХ. | Домашнє завдання з інструктажем |
«Писемність - засіб передачі людської мови за допомогою знаків»
Вікіпедія
Фотогалерея уроку